Żylaki

Sposoby na żylaki

Przyczyny żylaków

Częściej na żylaki chorują kobiety niż mężczyźni. Taki stan jest spowodowany tym, że żeńskie hormony płciowe powodują, panie mają większe skłonności do rozciągania żył. Im więcej estrogenów w naszym organizmie tym gorzej dla nóg. Szczególnie narażone na żylaki są kobiety, które stosują hormonalną terapię zastępczą, tabletki antykoncepcyjne lub gdy są w ciąży.

Żylaki mogą być chorobą dziedziczną. Jeśli jedno z rodziców ma żylaki to masz aż siedemdziesiąt procent szansy, że będziesz je mieć również ty a kiedy obydwoje to aż osiemdziesiąt procent szansy.

Inną przyczyną żylaków może być brak ruchu, otyłość. Czasami żylaki pojawiają się jako efekt wykonywanego zawodu i uwarunkowań genetycznych. Czasami objawy niewydolności żył mogą mieć już nawet młode osoby przed dwudziestym rokiem życia. Po trzydziestym roku życia żylaki ma aż jedenaście procent osób a koło czterdziestego roku życia aż dwadzieścia procent osób. W wieku pięćdziesięciu lat żylaki ma dwadzieścia siedem procent ludzi.

Wpływ ciąży na powstanie żylaków

Ciąża ma ważny wpływ na przepływ krwi w organizmie kobiety. W pierwszym trymestrze hormony powodują, że elastyczność żył jest mniejsza. W trzecim trymestrze pomimo, że hormony nie mają już dużego wpływu na jakość ścianek żylnych to masa ciała się zwiększa a kobieta jest mniej aktywna fizycznie. To staje się bezpośrednią przyczyną zaburzeń w przepływie krwi.

Wpływ siedzenia i długotrwałej pozycji stojącej na żylaki

Jeżeli długo stoisz lub siedzisz możesz doprowadzić do tego że utworzy się nadciśnienie w układzie żylnym, zaburzy się prawidłowe funkcjonowanie zastawek a w rezultacie odpowiedni przepływ krwi w kończynach dolnych. Inne czynniki jakie mogą mieć na to wpływ to wysoka temperatura i intensywny wysiłek fizyczny. Zaburzenie procesu przepływu krwi żylnej może doprowadzić do niewydolności żylnej. Nie leczone żylaki mogą mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia.

Wpływ leków na żylaki

Część leków z głównie hormonalna terapia oraz sterydy mogą doprowadzić do tego, że będziemy mieć problem z żylakami. Te środki mogą przyczynić się również do rozwoju niewydolności żylnej. Warto również zadbać o odpowiednią dietę i zmienić styl życia. Do żylaków może również dojść przez brak odpowiedniej ilości płynów w naszym organizmie.

Wpływ stylu życia na pojawienie się żylaków

Wiele czynników utrudniających odpowiednie odpływ krwi może przyczynić się do powstania żylaków na naszych nogach. One przyczynią się bezpośrednio do choroby żylakowej lub tylko przyśpieszą jej rozwój. Nie bez znaczenia dla powstania żylaków jest nadwaga i brak aktywności fizycznej. Czasami bywa tak, że pewne czynniki wpływające na rozwój żylaków nie są zależne od nas. Mam tutaj na myśli wiek, uwarunkowania genetyczne. Możemy jednak podjąć próbę spowolnienia rozwoju tej choroby w naszym organizmie i zmniejszyć jej aktywność.