Żylaki

Sposoby na żylaki

Objawy żylaków

Na początku problemów z żylakami pojawia się uczucie ciężkich nóg, skurcze i świąd skóry. Następnie są widoczne obrzęki i nogi zaczynają boleć zwłaszcza wieczorem. Szczególnie dzieje się tak po dłuższych podróżach czy długim siedzeniu lub staniu. Jeżeli tylko odczuwamy takie objawy powinniśmy rozpocząć działanie profilaktycznie. Może się okazać, że konieczna będzie wizyta u specjalisty. Im wcześniej rozpoczniemy działania tym lepsze szanse na wyleczenie. Czasem pacjenci uważają, że żylaki są wtedy, kiedy można dostrzec na nogach ślady wypukłości i nabrzmiałe żyły. Taki objaw ma miejsce kiedy choroba żylakowa jest już bardzo zaawansowana. Pierwsze jej objawy pojawiły się wcześniej, ale były przez chorego lekceważone.

W zaawansowanej fazie choroby na nogach na nogach można zauważyć popękane żyłki na tworzące siateczkę na powierzchni skóry. Ma ona najczęściej kolor fioletowy lub czerwony. Szczególnie jest widoczna w okolicy łydek oraz ud.

Innym objawem zaawansowanej choroby żylakowej mogą być zgrubienia lub wybrzuszenia na powierzchni skóry. Jeśli choroba jest zaawansowana objawy są dość widoczne i nogi zaczynają wyglądać nieestetycznie. Żylaki mają tendencje do powiększania i uwypuklania. Obrzęki są dość widoczne i uciążliwe. W zaawansowanej chorobie żylakowej obrzęki nóg i ból odczuwamy już w ciągu dnia a nie tylko wieczorem. Czasem towarzyszyć temu mogą zmiany skórne, wypryski a nie tylko przebarwienia na skórze. Podczas następnej fazy choroby może dojść do zmian zakrzepowych, zapalnych a nawet owrzodzenia golenia.

Warto pamiętać, że przebieg żylaków oraz nasilanie się ich ich objawów mogą być dla każdej osoby indywidualne. Czasem choroba może rozwijać się przez lata a czasami dość gwałtownie. Mogą na to wpływać różne czynniki.

Jeśli tyko zauważasz u siebie pierwsze objawy żylaków nie wahaj się rozpocząć leczenia jak najszybciej, aby efekty były jak najlepsze.

Pierwsze objawy żylaków

Niestety często uczucie ciężkości nóg i opuchnięte kostki nie są kojarzone z żylakami. Prawda jest taka, że właśnie w ten sposób może zaczynać się choroba żylakowa. Jest to tak zwany okres przedżylakowy. Objawia się on tym, że nogi są ciężkie, zmęczona, puchną pod koniec dnia szczególnie w okolicy kostek. Obrzęki nóg mogą powiększać się po gorącej kąpieli, nasilać się podczas miesiączki. Powodem są na ogół hormony.

Problemy z żylakami mogą również być nasilone po większym wysiłku statycznym np. kiedy zbyt długo stoimy lub siedzimy w jednej pozycji. Odczuwamy wtedy ból w nogach, który jest dość dotkliwy. Specjaliści taki stan nazywają chromaniem żylnym. Z powodu żylaków na nogach możemy dostrzegać coraz większą liczbę "pajączków."Taki etap może trwać kilka lat.

W miarę jak żylaki powiększają się możemy odczuwać bóle i skurcze nóg. Nie ustępują one nawet po odpoczynku w nocy. Bywa i tak, że wzdłuż zmienionej przez chorobę żylakową żyły dostrzegamy miękkie uwypuklenia. Ich wielkość jest zależna od położenia nóg. Najczęściej kiedy trzymamy nogi na górze żylaki zanikają a kiedy stoimy pojawiają się. Z czasem mogą być widoczne zaburzenia tkankowe czyli brązowe przebarwienia na skórze, wypryski żylakowe oraz zapalenia tkanki podskórnej. Nad kostkami może pojawić się tzw. twardzina kiedy skóra twardnieje może wyglądać jak kora drzewa.

Dość dokuczliwym objawem, który pojawią się kiedy choroba żylakowa jest w zaawansowanym stadium są owrzodzenia podudzi. Są to rany, które trudno się goją i tworzą się wzdłuż żył zmienionych przed chorobę. Często pojawiają się one nad wewnętrznymi kostkami nogi.

Objawy nie leczonych żylaków

Jeżeli choroba żylakowa jest nie leczona lub jest niewłaściwe leczona może doprowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia i życia powikłań. Ich objawy to obrzęki okolicy podskórnej, trudno gojące się owrzodzenia, stany zapalne, zmiana koloru skóry i jej sinienie, duszności, silny niepokój, ból w klatce piersiowej, przyśpieszenie tętna, oddechu, wybroczyny, uwypuklenia pogrubiałych żylaków, które mają niebieski kolor, stany zapalne szczególnie w okolicy żylaków, swędzenie, zaczerwienienie, popękania i ból skóry, utrata przytomności.

Powikłania przy żylakach

Nie leczone żylaki mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian skórnych. W konsekwencji może dojść nawet do owrzodzeń. Może dojść również do krwawienia z pękniętego żylaka. Takie pęknięcie może nastąpić samoistnie lub jako efekt urazu. Innym objawem powikłań są nieodwracalne zmiany na skórze. Mogą one prowadzić nawet do owrzodzeń. Innym objawem choroby żylakowej może być zakrzepowe zapalenie żył. Wtedy przepływ krwi jest spowolniony i może również spowodować zablokowanie innego naczynia a nawet prowadzić do zatoru. Efektem żylaków może być również bardzo niebezpieczny zator tętnicy tętnicy płucnej. Może w jego efekcie dojść do zapalenie płuc a nawet zgonu. EFektem żylaków może być również zator wsteczny. Taki stan może doprowadzić do niedokrwienia obszaru, którego naczynia krwionośne są zamknięte przez oderwany zakrzep. Zespół pozakrzepowy to inaczej zmiany w obrębie żył zarówno w skórze jak i tkance podskórnej. Jest on wynikiem zakrzepicy żył głębokich.

Powikłania związane z żylakami są niebezpieczne i mogą nawet zagrażać zdrowiu i życia. Efektem powikłań może być rozpuszczenie skrzepliny. Po niej zostaje ślad oraz bliny na ścianie żył. Im wcześniej rozpoczniesz leczenie choroby tym mniejsze ryzyko powikłań.

Co sprzyja żylakom

Żylaki to problem, który ma najczęściej podłoże genetyczne. Mogą być one odziedziczone nie tylko po matce lecz również babci lub prababci po linii żeńskiej. Na pojawienie żylaków mają też wpływ inne czynniki:

  • płeć-kobiety mają problemy z żylakami pięć razy częściej niż mężczyźni
  • rasa-murzynki nie mają żylaków
  • ciąże-im więcej dzieci tym większa skłonność do żylaków
  • zaburzenia hormonalne oraz stosowanie środków antykoncepcyjnych i hormonalnej terapii zastępczej
  • mało aktywny tryb życia, brak ruchu, praca siedząca, siedzenie z założoną nogę na nogę
  • dieta uboga w błonnik i niedobór witaminy C
  • przewlekłe zaparcia
  • chodzenie w butach na wysokich obcasach
  • praca, która związana jest z wielogodzinnym staniem
  • nadwaga i otyłość
  • palenie papierosów i nadużywanie alkoholu.
  • noszenie obcisłych ubrań, podkolanówek, pończoch i skarpet ze ścisłym ściągaczem