Żylaki

Sposoby na żylaki

Leczenie żylaków

Żylaki są nie tylko problemem estetyki nóg. Jeśli nie rozpoczniesz leczenie w odpowiednim czasie może dojść do zapalenia żylaków. Pęknięcie żylaków może doprowadzić do zakrzepów a nawet owrzodzeń.

Jak leczyć żylaki

Przed podjęciem decyzji o metodzie leczenia żylaków najpierw lekarz zleca wykonanie morfologii oraz badanie krzepliwości krwi. Duże żylaki najczęściej usuwa się operacyjnie a jeśli są mniejsze wstrzykiwany jest do chorych naczyń środek, który jest zamyka. W przypadku, kiedy żylaki są małe czyli tzw. pajęczaki można podejmować próbę niszczenia ich laserem lub metodą photo-derm (naświetlanie i niszczenie chorego naczynia)

W każdym etapie rozwoju choroby żylakowej można przeprowadzić operację usunięcia zmienionej żyły. Nie ma dużych przeciwskazań do operacji. Nie wykonuje się zabiegu na żylaki w przypadku gdy:

  • występuje niedrożność żył głęboki.One po usunięciu żył powierzchownych powinny podjąć ich funkcje.
  • w przypadku choroby zakrzepowo-zatorowej. Jeżeli w czasie operacji urwie się zakrzep może to doprowadzić do zawału serca czy udaru mózgu.
  • gdy stan ogólny zdrowia pacjenta nie pozwala na przeprowadzenie zabiegu np. zawał serca, zaawansowana cukrzyca, nadczynność tarczycy.

    Diagnoza w leczeniu żylaków

    Aby wyleczyć żylaki najpierw skontaktuj się ze specjalistą w celu postawienia odpowiedniej diagnozy. Dobra diagnoza to podstawa do wyleczenia choroby i zastosowania odpowiedniej metody leczenia. Mamy do wyboru kilka metod leczenie farmakoterapie, skleroterapię, kompresjoterapię, hydroterapię oraz leczenie operacyjne.

    Farmakoterapia w leczeniu żylaków

    Leczenie farmaceutyczne żylaków czyli farmakoterapia to popularna oraz dostępna i prosta metoda na leczenie problemów z żylakami. Leki można dostać bez recepty a ich rodzaj oraz dawkowanie trzeba uzgodnić z lekarzem.

    Terapia farmakologiczna może doprowadzić do spowolnienia rozwoju przewlekłej niewydolności żył. Dzięki lekom żyły będą bardziej wzmocnione i uszczelnione. Dzięki temu zmniejszą się obrzęki i poprawi wygląd skóry. Dzięki leczenie farmaceutycznemu żylaków nawet jeśli mamy zakrzepy zmniejszy się skłonność naszego organizmu do ich powstawania.

    Skleroterapia w leczeniu żylaków.

    Skleroterapia to metoda na pozbycie się żylaków lub pajęczaków bez operacji. Jest to zabieg podczas, którego do żył pacjenta wstrzykiwany jest roztwór leku. W miejscu, w którym wstrzykiwany jest leków tworzy się włóknik. Dzięki niemu żyły stopniowo zarastają a dalszy obieg krwi jest wyłączony. Jeżeli połączony leczenie żylaków przez skleroterapię oraz kompresjoterapię zwłóknienie będzie zachodzić szybciej a żylaki będą zamknięte na trwałe. Te nowoczesne metody leczenia żylaków mogą doprowadzić do częściowego lub całkowitego wchłonięcia zwłókniałego naczynia. Ten proces zależy jednak od tego jaka jest średnica żyły oraz jakiej fazie rozwoju jest choroba żylakowa. Leczenie może trwać kilka tygodni lub kilka miesięcy.

    Kompresjoterapia

    Kompresjoterapia jest to sposób na żylaki, który polega na leczeniu ich uciskiem. Jest to dość skuteczna metoda. Można tą metodą leczyć żylaki i niewydolność żylną lub zapobiegać chorobie jeśli mamy do niej predyspozycje genetyczne. Dzięki kompresjoterapii rozwój choroby jest zahamowany i zmniejszają się nieprzyjemne dolegliwości.

    Hydroterapia w leczeniu żylaków

    Hydrorerapia to metoda, której celem jest złagodzenia objawów przewlekłej niewydolności żylnej. Jest ona stosowana w profilaktyce schorzeń związanych z żyłami. Pomaga w zahamowaniu rozwoju pierwszych objawów choroby. W leczeniu tą metodą stosuje się wodę, która ma różną temperaturę, właściwości lecznicze. Pomaga również w lepszym ukrwieniu i odpowiedniej przemianie materii. Hydroterapia to inaczej naprzemienne polewanie strumieniem zimnej (od 10 do 15 stopni C) i ciepłej wody ( od 36 do 38 stopni C). Można to robić kąpiąc się i robiąc proste ćwiczenie lub zanurzając nogi w miskach z zimną i ciepłą wodą. Taka metoda bardzo pomaga na opuchnięte, "ciężkie" nogi i można ją stosować również w profilaktyce żylaków. Już po pierwszych zabiegach powinniśmy odczuć poprawę. Jeśli chcemy, aby efekt był jeszcze lepszy powinniśmy stosować hydroterapię przez kilka tygodni. Tą metodę leczenia możesz zastosować w domu jednak najpierw porozmawiaj o tym z lekarzem.

    Operacyjne leczenie żylaków

    Jeżeli metody, które wcześniej opisała nie pomagają i choroba żylakowa jest dość zaawansowana dobre rezultaty może przynieść leczenie operacyjne. Niektóre techniki pozwalają na leczenia operacyjne żylaków bez konieczności hospitalizacji. Jeżeli jednak chory leczony jest ambulatoryjnie skraca się czas rekonwalescencji i można uzyskać lepsze rezultaty. W leczeniu ambulatoryjnym żylaków można stosować różne metody flebektomie, krioterapia;, miniflebektomie, wewnątrzżylna ablacja laserowa, wewnątrzżylna ablacja falą radiową (VNUS). W leczeniu operacyjnym można stosować również różne metody a o tym, która będzie wybrana zadecyduje lekarz. Należą do nich crossektomia, stripping żyły odpiszczelowej czy odstrzałkowej,techniki eliminujące przeciek z układu żył głębokich poprzez niewydolne żyły przeszywające, techniki likwidacji odgałęzień żylnych.

    Laserowe usuwanie żylaków

    To nowoczesna metoda nieiwazyjna polegająca na zamykaniu żył. Dzięki tek metodzie możliwe jest usuwanie żylaków w znieczuleniu miejscowym. Nie jest konieczne znieczulenie ogólne.

    Zaletą tej metody jest fakt, że nie wymaga ona hospitalizacji. Zabieg trwa stosunkowo krótko i można szybko wrócić do aktywności. Zabieg nie powoduje powikłań.

    Jak się się przygotować do zabiegu

    Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja z lekarzem. Warto wykonać podstawowe badania to znaczy morfologie, elektrolity, mocznik, glukozę, APTT, EKG, badanie INR. Potrzebne są również aktualne szczepienia przeciw WZW typu B. Jeżeli ich nie ma pacjent decyduje się na zabieg na własną odpowiedzialność. Badania są ważne czternaście dni.

    Inne wskazania przed zabiegiem laseroterapii na żylaki

    • nie wolno przez sześć godzin przed zabiegiem pić i jeść
    • po zabiegu za względu na znieczulenie nie można prowadzić pojazdów mechanicznych
    • ubranie musi być luźne, aby nie zrywać opatrunków
    • tydzień przed planowanym zabiegiem trzeba odstawić leki, które zawierają kwas acetylosalicylowy
    • leki, które są przyjmowane na inne schorzenia trzeba zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego

    Komplikacje po zabiegu laseroterapii na żylaki

    Jak każdy zabieg laseroterapia wiąże się z ryzykiem komplikacji. Należą do nich
    • przeczulica
    • zakażenie
    • krwiak
    • stan zapalny żylaków
    • oparzenia promieniem lasera
    • przedłużające się bóle
    • przebarwienia skórne, siniaki, zgrubienia

    Przeciwwskazania do zabiegu

    Zabiegu nie można wykonywać w czasie ciąży. Przed zabiegiem trzeba wyleczyć infekcje i wszelkie stany zapalne.

    Jak wygląda zabieg usunięcia żylaków kończyn dolnych metodą laserową

    Zabieg wykonuje się w znieczulenie miejscowym. Laser powoduje zamykanie wewnątrz naczynia niewydolnych żył. Nie ma konieczności jej usunięcia. Zabieg jest całkowicie bezbolesny. Czas jego trwania to około godzina. Pacjent po zabiegu jest wypuszczany do domu i może przystąpić do codZiennyh obowiązków. Do pracy można wrócić już dwadzieścia cztery godziny po zabiegu.

    Przed zabiegiem odbywa się konsultacja lekarska gdzie sprawdzana jest metodą USG Doppler wydolność układu żylnego. W przypadku kiedy taka niewydolność jest stwierdzona pacjent jest kierowany na zabieg.

    Etapy zabiegu laserowego usuwania żylaków

    • wprowadzenie przy pomocy USG Doppler, mapowanie układu żył i zaznaczenie na skórze przebiegu żył głównych
    • wprowadzenie do żyły włókna laserowego
    • znieczulenie żyły na całym odcinku
    • uruchomienie lasera i stopniowe wysuwanie włókna lasera oraz światłowodu
    • zakładanie uciskowej pończochy

      Stripping, metoda Bancocka

      Jest to jedna z metod na pozbycie się problemów z żylakami. Polega ona na usunięciu głównego pnia żylnego oraz odchodzących od niego gałęzi żylnych. Podczas usuwania żyły odpiszczelowej lekarz wykonuje dwa pięciocentymetrowe nacięcia na nodze:w pochwinie i kostce. Jeżeli usuwana jest żyła odstrzałkowa nacięcia są wykonywane pod kolanem oraz w okolicy kostki. Do chorej żyły zostają wprowadzone kostki-miękka metalową linkę tzw. stripper przecina się a następnie podwiązuje żyłę i jednym szarpnięciem wydobywa.

      Jeżeli lekarz chce usunąć gałęzie żylne powinien wzdłuż przebiegu pnia żylnego wykonać kilka lub więcej dwucentymetrowych nacięć. Przez nie są wyciągane odgałęzienia usuniętego pnia. W miejscu cięć zakładane są szwy a po tygodniu usuwane.

      Zabieg ten trwa godzinę i jest przeprowadzany w warunkach szpitalnych w znieczuleniu ogólnym albo zewnątrzoponowym. W ten sposób zablokowane jest czucie poniżej pasa. Kolejnego dnia pacjent może już poruszać się o własnych siłach. Ból w miejscach nacięć może być odczuwalny, ale można go łagodzić środkami przeciwbólowymi. Przez miesiąc od zabiegu mogą być widoczne krwiaki. Po zabiegu noga jest owinięta bandażem elastycznym od pochwiny po palce u stóp. Przez kolejne trzy tygodnie trzeba nosić specjalne rajstopy uciskowe. Niestety po nacięciach mogą pozostać blizny. Zabieg wykonywany prywatnie może kosztować do czterech tysięcy złotych.

      Miniflebektomia, czyli metoda Millera i Varady’ego

      Jest to metoda bardzo przypominająca stripping. Pierwszy etap to usunięcie pnia żylnego jak w metodzie Babcocka. W drugiej części usuwa się gałęzie żylne. Zabieg można wykonać w znieczulenie miejscowym.

      Wzdłuż linii przebiegu pnia żylnego wykonywane są nacięcia około trzy milimetrowe. Małe odgałęzienia wyciągane są przy pomocy narzędzia podobnego do szydełka. Przy tej metodzie nie zakładane są szwy a nacięcia są zaklejane specjalnym plastrem. Nie pozostaje prawie po nich ślad a po zabiegu można powrócić do domu.

      Zasady zachowania po zabiegu są podobne jak w przypadku strippingu.

      Jak zachowywać się po zabiegu wycięcia żylaków

      Aby zabieg wycięcia żylaków był udany trzeba stosować się do wszystkich zaleceń lekarza, który operował. Zalecenia ogólne po takich zabiegach to:

      • jak najszybciej zacznij chodzić po zabiegu, aby nie doprowadzić do zakrzepów
      • przez cztery do czternastu dni musisz nosić opatrunek uciskowy. Z czasem możesz je zmienić na specjalnie dobrane do obwodu Twojej nogi pończochy lub rajstopy obciskające.